Téměř čtvrtina obyvatel světa má přístup k internetu

Dnes odhlédneme od českých luhů a hájů a podíváme se na světové statistiky návštěvnosti internetu. Na kterém kontinentu tedy roste internetová populace nejrychleji? Je více internetových uživatelů v Evropě nebo severní Americe?

Od internetworldstats.com jsem si vypůjčil následující tabulku:

Zdroj: http://www.internetworldstats.com/stats.htm

Jako první mě zarazilo, že už je „nás“ 6,7 miliard, ale to sem nepatří. Zajímavější jsou počty internetových uživatelů podle kontinentů.

Vysvětlení údajů

Nejdříve si krátce vysvětleme sloupce pro „neangličtináře“: První je sloupec jsou názvy regionů/kontinentů, druhý (Population) je odhadovaný počet obyvatel těchto regionů, třetí jsou počty uživatelů internetu v roce 2000, následuje aktuální počet internetových uživatelů (Latest data); internetová penetrace v regionu, nebo-li kolik % obyvatel má přístup k internetu je v pátém sloupci (Penetration). Poslední dva sloupce ukazují nárůst uživatelů mezi lety 2000 a 2008 a konečně procento uživatelů konkrétního regionu vzhledem k celkové internetové populaci.

Světové internetové statistiky

Na světě má tedy přístup 1,57 miliardy lidí, což odpovídá 23,5% populace a tedy téměř čtvrtině všech lidí na světě. Při představě počtu lidí v Číně, Indii, Africe a Asii (kteří se k internetu asi jen tak nedostanou) mě výška tohoto čísla překvapila.

Nejvíce uživatelů pochází z Asie (cca 700 mil. lidí po sečtení se středním Východem (Middle East) – a potom proč se Google snaží dostat na čínský trh i za cenu cenzurování obsahu, že…? V Evropě je 390 mil. uživatelů (téměř polovina všech obyvatel) oproti 247mil. severoamerickým (krásných 73% obyvatel zde má přístup k internetu).

Růst počtu internetových uživatelů asi nemá smysl brát v potaz – z ničeho se vždy roste lépe a proto nepřekvapí růsty v hodnotách stovek procent ani u Afriky.

Zajímavý je však ještě poslední sloupec: 44% všech světových internetových surferů žije v Asii, čtvrtina v Evropě a 15% v severní Americe.

Jaké hodnoty může sledovat mezinárodní firma

Na webu internetworldstats.com je možné najít ještě spousty dalších zajímavých čísel až na úroveň jednotlivých států, což může být zajímavé pro ty z nás, kteří pracují v zahraničních společnostech. Moje oblíbená statistika je vztah návštěvnosti (unikátní, nebo chcete-li reální návštěvníci) lokálního firemního webu (např. u Velké Británie www.našefirma.co.uk, u nás www.našefirma.cz) k celkovému počtu obyvatel této země. U naší firmy mi to ale kazí země, ze které společnost pochází a potom Slovinci. Ti mají sice zanedbatelnou návštěvnost, ale tím, že jich jen 2mil. obyvatel, tak z tohoto porovnání vycházejí o něco lépe než český web. Ale doufám, že ne nadlouho…

O nás

Profesně se zabývám internetovým marketingem a také mobilní reklamou. Žiju v Brně.

0 Comments on “Téměř čtvrtina obyvatel světa má přístup k internetu