Stolní hry?

Založil jsem zde kategorii „stolní hry“. Pokud si pod stolní hrou představíte Člověče nezlob se, tak máte pravdu, ale o tom tu psát nebudu. Mám na mysli strategické stolní hry, jejichž hraní vyžaduje přemýšlení a může trvat i pár hodin a když je dohrajete, chcete hrát znovu. Hry pro ty, které baví strategické hry na PC, ale radši si je zahrají s kamarády.

 Když jsem byl mladší, hrával jsem počítačové strategické hry typu Civilizace. Teď, když trávím u počítače většinu pracovního času, se od něj snažím utéct jak je to jen možné a na hraní PC her se tedy nedostává. Protože jsou však strategické hry mým koníčkem, začal jsem hrát ty deskové. Výhodou je jejich větší společenskost (hry jsou většinou pro 2-6 hráčů) a člověka z nich nebolí oči. Pokud se v tomto odstavci také poznáváte, doporučuji některou ze stolních her vyzkoušet. Budu se snažit popsat nejlepší hry, které jsem poznal, snad tím někomu usnadním výběr.

Ke hraní těchto her mě přivedl kamarád hrou pro začátečníky Carcassone (ano, znáte z Tesca apod.). Pochopí ji i dítě a může ji hrát více lidí najednou, takže taková rodinná hra. Původní verze je modrá (Carcassonne Hrad, cca 600 Kč) a je možné ji rozšiřovat a vylepšovat různými rozšířeními (v současnosti jich existuje asi 5, cca 300-400 Kč za jedno rozšíření). Další verzí je zelený Carcassone Lovci a sběrači, který mám radši. Rozšíření na něj jsem neviděl, stojí taky kolem 7-800 Kč. Kvůli své popularitě byla vydána ještě další pokračování, která vychází ze stejného hernímu systému (přikládání kartiček a budování hradu, lesů apod.). S pokračováními nemám zkušenosti, protože jsem přešel na náročnější hry. Hrou Carcassonne doporučuji začít, pokud jste předtím hráli jen Člověče nezlob se nebo Sázky a dostihy.

Pokud už Vás Carcassonne nebaví, pořiďte si Osadníky z Katanu. To je stále ještě relativně rychle pochopitelná hra, která ale stále patří mezi moje nejoblíbenější. Stojí kolem 1000 Kč, poměrně vysokou roli v ní má náhoda (hází se kostkou), ale podstatnou roli už hraje strategie. Osadníci z Katanu jsou pro 3-4 osoby, ale je možné pořídit rozšíření pro 5-6 osob a různé další doplňky. Vřele doporučuji.

 Dalším krokem pro vás bude pořízení hry Puerto Rico, což je uživatelsky nejlépe hodnocená hra na serveru, věnujícím se stolním hrám Hrajeme.cz. Purto Rico je pro opravdové znalce, kteří se nebojí přemýšlet. Je to hra, ve které musíte naplno rozvinout strategii, náhoda zde nemá prakticky žádný vliv. Na hraní počítejte tak 2 hodinky. Portoriko seženete cca za 1000 Kč.

 Mezi své další oblíbené hry řadím Caylus (2. nejlépe hodnocená hra), Fungenštál (dnes existuje i česká verze pod názvem Vysoké napětí, dříve byla k dispozici jen německá verze s šíleným názvem, tak jsme si ji překřtili na Fungenštál). Dále Tikal, Citadela (karetní a tudíž malá strategická hra – ideální třeba i na dovolenou), stejně tak mobilní je i Bang!, což je ale spíše jednodušší hra typu „válka“, ale velmi pěkně propracovaná. Ještě bych zmínil Královské rošády, které jsou tak rok staré a taky velmi zábavné.

 To je tedy hlavní výčet a v budoucnu se budu věnovat nejlepším z her samostatně. Osobně hry kupuji na Vltavě.

O nás

Profesně se zabývám internetovým marketingem a také mobilní reklamou. Žiju v Brně.