Kolik stojí archeologický průzkum před stavbou výrobního závodu?

Minulý týden jsme byli na exkurzi v naší dceřinné výrobní společnosti a mezi řečí nám ředitelka tohoto „závodu“ popsala útrapy s archeology při rozšiřování budovy na další pozemky.

„Továrna“ společnosti totiž leží na jižní Moravě, tedy na území v minulosti bohatě osídleném. Jednoho krásného dne přestaly prostory dceřinné společnosti stačit, a tak se rozhodla pro zakoupení přilehlého pozemku a postavení další haly pro výrobu. Pozemek obepínal potok, což (jak se později dozvěděli) bylo ideální místo k životu pro naše předky ve 13. století. Když tedy začaly výkopové práce, zjistilo se, že na území leží bohaté pozůstatky jakéhosi kmene, včetně kosterních pozůstatků, keramiky a dalších vykopávek.

To se zjevně zalíbilo archeologům (k vydání územního povolení je třeba souhlas archeologů, kteří potom na stavbu dohlížejí) a jali se vykopávky prozkoumávat.

Abych to zbytečně neokecával – podle českých zákonů, pokud staví právnická osoba něco na nějakém pozemku, na kterém se najdou takové vykopávky, je povinna financovat archeologický průzkum tohoto pozemku (pokud se to stejné stane fyzické osobě, průzkum hradí stát). Nejenže se tedy stavba protáhla o 2 měsíce, ale společnost musela uhradit archeologický průzkum v hodnotě 1,3 mil. Kč (ano, vidíte dobře).

Nedivím se tedy, že když v Brně stavěl výrobní budovu Honeywell a našly se tam vykopávky, zaplatil k výzkumu stany a plnou penzi pro archeology, včetně halogenových světel, aby mohl průzkum pokračovat nonstop a byl co nejdříve ukončen.

Nedivím se ani (pokud je to pravda), že při stavbě hotelu Trinity vedle Vaňkovky v centru Brna raději vykopávky co nejrychleji vybagrovali, než na stavbu pustili archeology – alespoň tak se o tom před rokem v tisku spekulovalo.

O nás

Profesně se zabývám internetovým marketingem a také mobilní reklamou. Žiju v Brně.

1 Comment on “Kolik stojí archeologický průzkum před stavbou výrobního závodu?

  1. To přestaly vaší firmě chybět prostory ze dne na den? Snad vedení počítá s rozvojem a novými prostory. Stačilo si dojednat archeology v předstihu. Nebyl by to takový stres.