Jak hromadně aktualizovat kontakty v MailChimpu pomocí tabulkového editoru

Pokud k e-mailovému marketingu používáme MailChimp a chceme to dělat pořádně (ale bez propojení přes API), nevyhneme se aktualizaci kontaktů pomocí excelu nebo spíše Libre office či Open office. Protože to není zcela jednoduché, připravil jsem návod.

Export stávajících kontaktů z MailChimpu

V MailChimpu přejdeme do Lists – vybereme seznam, který chceme upravit a v části „Manage subscribers“ vybereme „View subscribers“. Vpravo nahoře klikneme na „Export“ a do e-mailu nám přijde odkaz na soubor ve formátu .CSV, který stáhneme a rozbalíme ze ZIPu.

 

Úprava kontaktů v Libre Office

Otevřeme soubor v Libre Office (volně ke stažení). Nelze použít Excel, který používá kódování Windows, protože my potřebujeme pracovat s kódováním UTF-8. (UPDATE: Excel lze použít pro otevření souboru, ale ne už k uložení, protože nenabídne možnost uložit v UTF-8. Pokud však máte méně kontaktů, můžete je vložit přímo z excelu. Tento článek se věnuje především aktualizaci velkého počtu kontaktů v řádech desetitisíců, které už z excelu nevložíte).

Otevře se importní dialog, ve kterém změníme znakovou sadu na Unicode UTF-8. Ve spodní tabulce klikneme na záhlaví prvního sloupce s textem „Standardní“, přejedeme na konec tabulky a s přidrženým Shiftem klikneme na „Standardní“ v posledním sloupci – celá tabulka se vyčerní. V roletce „Typ sloupce“ nad tabulkou změníme hodnotu „Standardní“ na „Text“. Děláme to proto, aby si Libre Office nepřeformátoval datumy ve sloupcích OPTIN_TIME, CONFIRM_TIME apod. do nechtěné formy.
Po stisku tlačítka OK se nám zobrazí tabulka, ve které překontrolujeme správnou češtinu a sloupce s datumem, jako je např. OPTIN_TIME – datum by tady měl být ve formátu „2014-10-14 11:15:30“.

 

Po úpravách v tabulce si soubor můžeme uložit jako „Sešit ODF“ s příponou .ODS pro pozdější použití a kliknout na „Uložit kopii…“. Následně vybereme položku Uložit jako typ: „Text CSV“ a uložit. Na následující obrazovce musíme zvolit Znakovou sadu Unicode UTF-8, oddělovač pole a textu necháme na čárce a uvozovkách. Finálně uložíme.

 

V tuto chvíli doporučuji ještě soubor otevřít v Libre Office a provést finální kontrolu před importem do MailChimpu: dáme si automatický filtr na horní řádek a po rozklepnutí filtru u jednoho z posledních sloupců prohlédneme, jestli se v polích nevyskytuje nějaká hodnota, která tam být nemá. To může způsobit třeba středník v některém poli. Doporučuji proto najít všechny středníky v tabulce pomocí „Ctrl+F“ a nahradit je jiným znakem.

 

Import zpět do MailChimpu

Pokud soubor kontrolou prošel bez ztráty květinky, tak přikročíme k samotnému importu zpět do MailChimpu.

Pokud jsme přidávali nové sloupce, tak přejdeme na Lists – v horním menu „Settings“ vybereme „List fields and…“ a přidáme tyto nové sloupce s tím, že je pojmenujeme stejně, jako v tabulce pro import.

Klikneme na Lists a u požadovaného seznamu vpravo v rozklikávacím menu vybereme Import. Přes tlačítko „Browse“ najdeme náš upravený soubor a zaškrtneme pole „Auto-update…“, který aktualizuje informace u stávajících kontaktů a nové přidá. Kliknutím na „Update list“ se zobrazí tabulka pro synchronizaci sloupců. Měli bychom mít sloupce v CSV souboru pojmenované stejně jako v databázi MailChimpu a sloupce se nám tak spárují automaticky. Některé se automaticky přeskakují, u posledního pole „Notes“ klikněte na „Skip“ pro přeskočení, pokud v tabulce nemáte ke kontaktům přidané žádné poznámky. Pokud se automatické spárování nezdaří, tak spárujeme jednotlivé sloupce ručně z nabídky a vždy klikneme na „Save“. Tím se stane tlačítko „Complete Import“ aktivním. Prokliknutím začne synchronizace, o jejím zdárném ukončení budeme informováni v levém menu.

Napište do diskuze níže, jestli vám návod pomohl. Mám přidat obrázky?

 

Profesně se zabývám internetovým marketingem a také mobilní reklamou. Žiju v Brně.

Označeno v Internetový marketing Označeno s: , ,
4 comments on “Jak hromadně aktualizovat kontakty v MailChimpu pomocí tabulkového editoru
 1. Pavel Lasák napsal:

  Pro import lze použít i Excel. Jen se musí načítat přes kartu Data ikona Z textu, kde po vybrání *.csv souboru se v dialogovém okně nastaví typ souboru (kodování UTF-8). Podrobnějí v článku jak na import *.csv souboru http://office.lasakovi.com/excel/soubor/import-otevreni-csv-souboru-excel/ bohužel klasické otevření přes kartu soubor nebude fungovat (vlastnost Excel :( ).

  • Díky Pavle za komentář – v textu jsem to nešťastně popsal. Soubor CSV lze v excelu pohodlně otevřít – přesně jak popisujete přes Data a import z textu – ale při ukládání už excel výběr znakové sady nenabídne a nelze tak uložit CSV v UTF-8 pro import do MailChimpu.
   Pokud ale někdo má v databázi třeba jen pár stovek až tisícovek kontaktů, vystačí si jen s excelem pomocí funkce v MailChimpu „importovat z excelu“ přes kopírovat/vložit.

 2. Jiří Kocour napsal:

  Ahoj,
  jak prosím mohu upravovat kontakty exportované z MailChimpu ve formátu CSV v Numbers?

 3. Bára napsal:

  Vďaka za skvelý postup, veľmi to pomohlo :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Vítejte na mém blogu převážně o internetovém marketingu. Kromě článků, které jsem napsal pro Lupu se sem snažím dávat zajímavosti z internetového marketingu, se kterými se potýkám při své práci.
Blog nejen o internetovém marketingu
Kromě PPC, SEO, SEM a dalších disciplín se budu zmiňovat i o bannerových online reklamách, příp. dalších věcech, týkajících se webu a internetu.

W o r n l o o k | Viktor


RSS Zdroj RSS zdroj