Inzerce na Azet.sk

Z Azet.sk se stal nejnavštěvovanější slovenský vyhledávač a web vůbec. Pro koho se na něm vyplatí inzerovat?

Z původního projektu Zoznamka.sk (1996) a Pokec.sk vznikl roku 2002 Azet.sk. Dnes je podle Gemius/AIMMonitor (slovenského Netmonitoru) návštěvností největším portálem na Slovensku (Google.sk není monitorován), s návštěvností přes 500tis. RU denně a zobrazí přes miliardu stránek měsíčně. Druhý nejnavštěvovanější je Zoznam.sk (cca 380tis. RU/den), Bleskovky.sk (pod 300tis. RU), Sme.sk, Centrum.sk a Atlas.sk. Po deseti letech nadvlády tedy sesadil z prvního místa Zoznam.sk a hned nad ním získal 120tis. RU denně náskok, což je pořádný rozdíl.

Součástí dnešního Azetu je chat (Pokec.sk). Výhoda chatovacích služeb je, že má věrné uživatele. Na Azetu se prý 52% uživatelů připojuje alespoň jednou za 3 dny, 68% potom do týdne. Tím, že jsou na Azetu hojně využívané služby jako chat a seznamka, je také možné vysledovat zajímavou demografickou strukturu návštěvníků. Azet má tedy výrazně vyšší podíl věkové skupiny 14-20let a naopak o něco menší podíl ve skupinách 35 a více let. Pokud tedy inzerent na Slovensku míří na mladší publikum, nikde jich nenajde více než na Azet.sk Třetina lidí, kteří navštěvují Azet jsou teenageři pod 18 let.

Azet má také nejpoužívanější freemail na slovenském internetu, podle monitoringu z roku 2007 má email na cca 750tis. RU za měsíc, druhý v pořadí Post.sk cca 390tis. RU, třetí Centrum 360tis. RU, Zoznam potom 340tis. RU a Pobox 190tis. RU měsíčně.

Azet provozuje také zpravodajství pod hlavičkou Aktuality.sk, ale tato služba je až třetí nejnavštěvovanější zpravodajský server na Slovensku. Sportovní zpravodajství provozuje na doméně Sport.sk.

Inzerce na Azet.sk

A to nejlepší nakonec, při porovnání ceníků inzerce s jinými portály vychází Azet velmi zajímavě. Dá se např. pořídit balíček na homepage Azet.sk (klasický banner o rozměru 468x60pix) s 1mil. garantovaných impresí a 150tis. oslovených uživatelů na týden za 25.000 Sk (CPT 25 Sk). Větší leader banner v hlavičce stránek o rozměrech 745×70 pix, 1,5 mil. impresí a 200tis. oslovených uživatelů (obojí garance) za 150tis. Sk (odpovídá CPT 100 Sk). Obě zmíněné pozice jsou přitom na velmi viditelných pozicích, na hlavní stránce portálu, tedy pozice vhodná spíše pro brand building.

Čtvercové reklamy na Pokec.sk se dají pořídit od CPT 45 Sk, na Aktuality.sk se cena pohybuje od 450 Sk CPT (čtvercový banner 300x300pix), Sport.sk od 600 Sk za čtverec, email od 120 Sk CPT.

O nás

Profesně se zabývám internetovým marketingem a také mobilní reklamou. Žiju v Brně.

2 Comments on “Inzerce na Azet.sk

  1. Ahoj to bych až tak nesouhlasil protože zoznam.sk je na tom stejně ne li líp. tvrdím to protože na obou mám stejné produkty a ze zoznamu.sk mi chodí víc lidí a jsou na stránkách déle a nakoupí přes shop. takže je to asi tak jako se vším někomu to finguje líp tam jinému tam 🙂

  2. Ad Vire:
    Ahoj, je to možné. Mně vychází (alespoň od naší mediálky) stejné formáty na Azetu cenově níže. Měli jsme tu spíše brand buildingové kampaně, konverze jsme neměřili.

    Pokud se bavíme o SEM – zápisech v katalozích firem, tak na Zoznam mohou chodit starší lidé než na Azet a výsledky mohou být lepší. Naše cílovka je pravděpodbně hodně zastoupena i na Azetu a máme z něj o něco lepší výsledky.