Google Chrome z většího nadhledu aneb kam to všechno vede?

K novému prohlížeči Google Chrome už něco napsal úplně každý, tak nemohu zůstat pozadu. Zkusím to však z většího nadhledu.

Marek Prokop spekuluje, jestli Chrome může zlikvidovat Firefox. Osobně si myslím, že do tří let ho převálcuje. Firefox i Google mají totiž stejnou krevní skupinu uživatelů, kteří mají rádi patinu „alternativní kvalitní služby“. Chrome má pravděpodobněji rychlejší vykreslovací jádro, Firefox je zase sofistikovanější software s řadou možných rozšíření, ta ale bude mít Chrome do roka stejná.

Google však má možnost Chrome propagovat v úplně jiných dimenzích – viz např. hláška na homepage Googlu. Firefox je živ především z provize za hledání na Google (85-90% jeho příjmů) a cca před měsícem podepsal kontrakt s Googlem na další 3 roky (do 2011), takže Google neplánuje „převálcování“ v nejbližší době.

 

 

Jedna z největších výhod Google Chrome je snadnější a rychlejší spolupráce s googlími aplikacemi, jako jsou Gmail, iGoogle, Kancelářský balík, Desktop, Talk, Kalendář, Picasa…

Schválně se podívejte do svých nainstalovaných programů na svém počítači – máte tam nějaký jiný program, který běžný uživatel potřebuje kromě těch výše popsaných?

…………Ano, máte. Operační systém.

Jak dlouho bude trvat, než Google dokáže zabezpečit běžné programové vybavení počítače pouze svým softwarem a službami? A než začne prodávat svoje počítače? Dokončí Google phone (1) (2)?

 

A pokud dokáže prodávat tento hardware levně a software dodávat zdarma a vydělávat více méně hlavně na reklamě ve svém vyhledávání, videu, komunitních službách a dalších internetových projektech, které do svého software zakomponuje? Co se potom stane s Microsoftem a jeho operačním systémem?

O nás

Profesně se zabývám internetovým marketingem a také mobilní reklamou. Žiju v Brně.

5 Comments on “Google Chrome z většího nadhledu aneb kam to všechno vede?

 1. Chrome převálcuje Firefox? Do tří let? *Chce* to udělat? K čemu mu to bude? Bude mít *stejná* vylepšení? Do roka? Kde se to píše? Bude GoogleOS? Začne se prodávat GooglePC? Nastane světová dominance Google?

  Otázky, samé otázky.

 2. K čemu mu to bude? Nebude mu muset dávat provize za vyhledávání, protože lidé budou vyhledávat přímo přes jeho software, bude mít tedy vyšší zisk. Myslím, že to je přirozený postup, který by napadl každého podnikatele, ne?

 3. Nevěřím, že bude Google v dohledné době (min 5 let) prodávat svoje počítače, kde naběhne nějaká forma Unixu / Linuxu a pak rovnou jejich Chrome.

  Podkladový operační systém nebudou muset řešit.

  Prohlížeč / Operační systém pro web aplikace bude důležitější. Zbytečně by si přidělávali starosti.

  Zatím ale není jisté, že se jim to s Chrome podaří. Zatím se jen nasazuje laťka.

 4. „… máte tam nějaký jiný program, který běžný uživatel potřebuje kromě těch výše popsaných?
  …………Ano, máte. Operační systém.“

  Trochu více nadhledu než evokuje nadpis by neškodilo. Ne každý uživatel má stejné potřeby jako vy, takže ta autoritativní odpověď na vlastní otázku je dost mimo. Co třeba CAD, statistický software, vývojová prostředí, editace videa, měřící software atd. To asi na Google těžko kdy najdete.
  A i ten software, který tam je, sice pokrývá většinu kancelářských potřeb, ale škála funkcí je dost omezená. Samozřejmě v tomto bodě se dá namítnout, že časem se funkce rozšíří. Přesto však jsem přesvědčen, že myšlenka „prohlížeče jako operačního systému“ je hlavně módní názorovou vlnou, která časem opadne a prosadí se jen někde (např. u nenáročných domácích uživatelů, některých částí intranetů, na školách apod.)

 5. 2Bochi:
  Vůbec nemluvím o potřebách svých; věřte, že moje potřeby jsou násobně vyšší. Mluvím o potřebách běžného počítačového uživatele, který podle mně nějaký extra software navíc, než nabízí Google nepotřebuje.

  A jakmile bude internetové připojení rychlé pro každého (už teď nabízí např. UPC rychlost kolem 30Mb/s za něco kolem tisícovky měsíčně), tak uživatel nepozná, jestli píše v online textovém editoru, nebo ve Wordu (jen si to zkuste třeba v Google Docs).

  Takže si myslím, že tato cesta budoucnost má – člověk se připojí z kteréhokoli počítače a vše co normálně používá tam bude mít (mluvíme zase o běžném nenáročném uživateli).