Filmový festival Karlovy Vary nebo Letní filmová škola Uherské Hradiště?

S přítelkyní a kamarádkou jsme se rozhodli, že letos místo festivalu v Karlových Varech navštívíme Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. Ale moc jsme si nepomohli.

Důvod pro změnu byl jasný – Karlovy Vary jsou natolik „profláknuté“, že dostat se tam na nějaký film vyžaduje enormní úsilí, zpravidla zahrnující brzké vstávání (což není nic pro mě) a dvouhodinové stání ve frontě. Doufali jsme, že v Uherském Hradišti se tomuto vyhneme, ale marně.

 

Filmový festival Karlovy Vary

V Karlových Varech funguje systém vstupenek tak, že pokud máte akreditaci, tak můžete vstupenky rezervovat přes mobil (SMS, wap) v 7h ráno (pro tento způsob rezervace je vyčleněna pouze část vstupenek a jedná se o vstupenky na příští den) a většina se potom prodává od 8mi hodin v předprodejích. Rezervace přes mobil dříve fungovala perfektně, ale teď, když tento způsob používá každý, je prakticky nemožné získat rezervaci, i když je SMS odeslána přesně v 7h. Nezbývá tedy než si stoupnout do fronty, ale to taky není garance úspěchu. Potom už zbývá poslední možnost – těsně před filmem si stoupnout do fronty a čekat, jestli třeba někdo se vstupenkou na film nepřijde a nezbyde tak volné místo. Vzhledem k tomu, jak je těžké vstupenku získat, většinou všichni přijdou a na čekající dav zbyde pár desítek míst.

Letní filmová škola Uherské Hradiště

Na LFŠ v Uherském Hradišti je systém jiný – člověk si koupí akreditaci a může jít na jakýkoli film. To ale většinou znamená stát minimálně půl hodiny předem ve frontě před sálem. U žádanějších filmů klidně hodinu a déle. Letos přijelo více návštěvníků než obvykle, což znamená stát frontu před každým filmem. Dokonalý tedy není žádný systém a asi se ani jiný vymyslet nedá. Řešením by byl jen další filmový festival, který by odčerpal návštěvníky jak z Karlových Varů, tak z Uherského Hradiště. A pokud jsem správně vstřebal informace z kuloárů, tak by se mohl objevit nový filmový festival v Písku, a to od samotných zakladatelů filmové školy v Uherském Hradišti. Nechme se ale překvapit.

 

Letošní filmová škola

Letošní LFŠ v U.H. začala v pátek večer a už v neděli musela pozastavit vydávání dalších akreditací, protože už jich vydala 4500, a to zdaleka nestačilo kapacitám promítacích sálů. My jsme naštěstí přijeli v sobotu ráno a v pondělí odpoledne jsme odjížděli, takže se nás „přecpání“ Uherského Hradiště dotklo jen tím, že jsme se nedostali na 2 filmy, které jsme chtěli (stejně jako např. Anna Polívková, která stála vedle nás v jedné z front) a delším čekáním ve frontě na zmrzlinu. Jsem rád, že jsme odjeli právě včas a nemuseli jsme proto být zklamaní.

Atmosféra

Ještě k porovnání atmosféry na obou festivalech: mě se více líbí Karlovy Vary – přece jen ty kolonády mají něco do sebe, člověk tam potká více herců apod., na druhou stranu jsou trochu snobštější. Uherské Hradiště se naopak líbilo více přítelkyni, protože tento festival navštěvují především studenti a je proto přátelštější a komornější. Oba mají něco do sebe, ale zároveň by oba potřebovaly další multikino, aby pojaly všechny své návštěvníky.

O nás

Profesně se zabývám internetovým marketingem a také mobilní reklamou. Žiju v Brně.